Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Cenzúrou za ochranu - čoho vlastne? (príbeh denníka Sme) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Tu je článok, ktorý som poslal editorovi (už po predchádzajúcom skrátení, ktoré požadoval editor, čo som rešpektoval: DÚHOVÉ POLOPRAVDY V súvislosti s Dúhovým pride-om máme za sebou celkom slušnú dávku mediálneho tlaku. Osobitne chcem reagovať na článok “Rovné právo na manželstvo“, ktorý uverejnil denník SME 1. 6. 20...11. Autorov zaráža “intele...ktuálna nemohúcnosť odporcov“ manželstiev homosexuálov a “absencia výmeny britkých argumentov“. Nuž, nazdávam sa, že príliš tomu nepomohli. Akoby sa sto krát opakovaná lož mala stať pravdou. Podľa autorov je podstatou sporu „nerovnosť pred zákonom, ktorá sa časti občanov vedome upiera zvyškom spoločnosti.“ Nie je to pravda. Pri nemožnosti uzavrieť manželstvo osôb rovnakého pohlavia nejde o diskrimináciu istej skupiny ľudí, pretože žiadna iná skupina toto právo nemá. Nie je pravda, že sa jednej skupine upiera to, na čo má právo zvyšok populácie. Kľúčové je chápanie manželstva. Zo zákona o rodine vyplývajú tieto skutočnosti: 1. Manželstvo je a bolo vždy chápané ako zväzok muža a ženy. Potvrdzuje to aj etymológia tohto slova. 2. Hlavným účelom manželstva je založenie rodiny a riadna výchova detí. 3. Manželstvom vzniknutá rodina je základnou bunkou spoločnosti. 4. Rodičovstvo je chápané ako mimoriadne uznávané poslanie. Chcú autori spochybniť niečo z uvedeného? Pochybujem, hoci v ich článku zaznieva námietka, týkajúca sa neplodných alebo jednoducho bezdetných detí. Spoločnosť manželstvo chráni a podporuje preto, lebo si vyššie spomenuté ciele plní. Niet vhodnejšie prostredie výchovy detí, než spoločenstvo detí a ich rodičov. Spoločnosť zvýhodňuje manželstvo, lebo si in genere tieto úlohy plní. Zväzok osôb rovnakého pohlavia si založiť rodinu sami jednoducho nie je schopný. Zo zákona o rodine ďalej vyplýva, že manželstvo ani zďaleka nie je iba “symbolickým aktom, v ktorom štát vysloví tomuto zväzku úctu“, ako sa to snažia tvrdiť autori. Manželstvo ako zväzok muža a ženy požíva podporu spoločnosti pre úlohy, ktoré spoločnosti vo všeobecnosti plní. Jeho chápanie ako zväzku muža a ženy nie je diskriminačné, ale hlboko racionálne. Pokiaľ uzatvorenie manželstva zredukujeme na čisto symbolický akt vyslovenia úcty zväzku dospelých ľudí, rovnako by bolo nerovnosťou pred zákonom aj nemožnosť uzavrieť manželstvo dvom, trom či viacerým mužom či ženám pospolu. Viem, že ide o osudy ľudí, chápem, že postavenie akejkoľvek minority je náročné, uznávam, že nenávisť nie je namieste a je hlboko nekresťanská, ale rovnako tak hovorím, že polopravdami si nepomôžeme. Miroslav Lettrich (Autor je katolícky kňaz.) . V podstate ho uverejnili, len v tlači zmizol nadpis DÚHOVÉ POLOPRAVDY, zmienka o "celkom slušnom mediálnom tlaku, ktorý predvádzal denník SME a veta o 100 krát opakovanej lži :)
Miroslav Lettrich
Prečo chcete
riešiť, ktorá veta je pre AUTORA podstatná? To je tak, ako keby ste ste chceli vynechať autorovi hudby nejakú notu, lebo podľa vás je nepodstatná. Uvedomujete si to vôbec, že cenzúra je vždy len cenzúrou? Potrebujete nás vôbec, alebo si vystačíte sami?
Emil Lobotka
Tak toto je demagogia
par excelence...Gratulujem. Vynechanie casti clanku alebo celych viet, ktore autor povazuje za klucove a v kontexte clanku mu tam evidentne chybaju, bez suhlasu alebo vedomia autora je cista cenzure...Mozes sa na tio pozerat zlava, z prava, zhor a z dola...zostane to cenzurou.
schwyz
<< < 1 2 3 4 5 > >>

 

To je ten problém. Autor nepovažuje v reakcii za kľúčové argumenty, ale vsuvky typu
:po mediálnej masáži idem reagovať na 100x opakovanú lož
 

:)

Prečo sa na to nemôžem spýtať? To mám nekriticky mlčať, keď niekto robí z obyčajného krátenia textu cenzúru? Mám právo na vlastný názor, či si vystačíte sami?

Apropo, nabudúce nájdite lepšie prirovnanie: v hudbe noty vynechávať nemôžete, články ale môžete krátiť a editovať bez straty významu. Samozrejme, ak to viete.
 

Toto je ubohe

podpasove gesto od lobistu homosexualov. Prirovnanie s notou alebo nejakou pasazou skladby vaznej hudby je naprosto korektne a spravne. Ty potrebujes iba dehonestaciu a zosmiesnenie autora.....
 

Filip,

cital som Vas blog a povazoval som Vas za rozumneho cloveka. Mylil som sa. Pretoze to ako sa bavite s Mirom - arogantne a neracionalne - rozumny clovek nerobi. Skoda, prestavam Vas blog citat ... Vsetko dobre prajem
 

...

To ma úprimne mrzí, som ale presvedčený, že v tejto diskusii som nebol ja ten, kto by bol neracionálny...
 

 

Najvacsia hlupost, ktoru vam dennik SME, podla mna pravom, vyhodil je zmienka o medialnom tlaku, do ktoreho mal zapadat aj clanok "Rovne pravo na manzelstvo". Ten clanok nebol pisany na objednavku, SME si ho nevyziadalo, autori ho sami ponukli, dufajuc v otvorenie diskusie na zavaznu temu. Ak mate dojem, ze diskusia na temy, ktora sa vam nepacia je nejaky "medialny tlak", tak s vami nebude vsetko v poriadku.

Nehovoriac uz o tom, ze cely vas clanok je pomyleny, a ja dufam, ze dennik SME, v ramci toho "medialneho tlacenia" uverejni aj daku odpoved.
 

no reakcia sefredaktora SME

by sa naozaj hodila. Aby vysvetlil, ako je mozne, ze v "demokratickom" denniku dochadza k protezovaniu jedneho myslienkoveho prudu, ako je mozne, ze urazky voci konzervativcom a krestanom su tolerovane (mozno az vitane) a naopak, akykolvek nesuhlasny nazor s nazorom homosexualnej lobby sa v ziadnom pripade netoleruje atd..
Nastal cas vysporiadat sa s (ne)pravdou a s nespravodlivostou.
 

 

ty si asi dost pomyleny. ziaden dennik nema povinnost uverejnovat vsetky myslienkove prudy. ze v demokratickej spolocnosti existuje pluralita nazorov, neznamena, ze kazdy medium musi tuto pluralitu reprezentativne kopirovat, aby bol "demokraticky"
 

 

*kazde* medium
 

vSME to trocha preháňajú s tou cenzúrou

i keď si nemyslím že pri Lettrichovom clánku to bola cenzúra , len redakčna úprava , tak ma vytaća že ak príde maďar na Pride a povie že je teplý z Madarska , tak je to v poriadku a citujú , alebo uverejnia to všetky médiá , ale ked niekto napíśe , /ze ***** by sa nemali sobáši´t , lebo potom by to mohli aj ľudia so zvieratami , tak to vymaźú .... pritom je to len n=azor na vec z inej strany ako sa im páči ... je to hnus ako sa to tu cenzuruje , a s tým spoplatnením , síce ubudlo príspevkov , aj tích sprostích , ale a druhej strane sa tu ćloveku ani nechce ísť , lebo to je o ničom.........
 

 

"ale ked niekto napíśe , /ze ***** by sa nemali sobáši´t , lebo potom by to mohli aj ľudia so zvieratami , tak to vymaźú .... pritom je to len n=azor na vec z inej strany ako sa im páči ..."

jaj, a tebe kto povedal, ze vsetky nazory maju rovnaku vahu a hodnotu? je podla mna uplne normalne, ze mylne, klamlive, hlupe a urazlive nazory ako ten co prezentujes sa mazu. ked prirovnas homosexualov k zoofilikom tak je to sproste navadzanie k neznasanlivosti voci mensine, a sa to maze. ale ak mas dojem ze ty a tvoj psik budete niekedy schopni *obaja* podpisat s plnym vedomim a svedomim svatobnu zmluvu, tak prosim, maj si svoj sprosty nazor aj nadalej.
 

sprostý názor máś Ty ,

lebo ak je teplých 4% tak možno tých zoofilikov je možno pol promile , ale aj oni sú mešina , kto sa ich zastane , keď oni to tak cítia :-))))) a s podpisom si Ty starosti nerob , na to je legislatívna rada vlády aby sa tím zaoberala .... možno aj popri tích zákonoch o tepplích ..... :-)))))
 

podpisat s plnym vedomim a svedomim ....

akúkoľvek zmluvu a splnomocnenie, môže aj dnes každý dospelý človek a nepotrebuje na to pochodovať po ulici v dave a demonštrovať svoj hendikep.....
 

 

"akúkoľvek zmluvu" okrem svatobnej
 

Ty si fetišista...

zameraný na svatobné zmluvy? Však svatobná zmluva alebo predmanželská zmluva je normálna iba pri svatbe a svatba je normálna iba medzi mužom a ženou ....
Ak sa chcú správať homosexuáli normálne a mať to právne podchytené , tak im to právny poriadok vśetko umožňuje a trttošenie do zadku je ich súkromná vec , pokiuaľ to nerobia priamo na Pride paráde ......na ulici .... :-)))
 

 

Neda mi, k samotnemu clanku:
1. Cas bezi, menia sa postoje, ludske vedomie sa vyvija. Nik nemoze za to, ze u cirkvi sa tak nedeje.
2. Nacase povysit manzelstvo aj na nieco ine, ako na vyrobnu deti. Co takto laskyplny zvazok milujucich sa ludi?
3. Preco by manzelstvo (RP - mne na pomenovani nezalezi) nemohlo byt zakladnou bunkou homosexualnej rodiny. Este, ked si ta rodina adoptuje zopar deticiek? :)))
4. Suhlasim. Tak do slaka, ked sa snazime vsetkym svojim posobenim priblizit sa k normalnej rodine a chceme na to status, tak ste PROTI. Ked zijeme na hromadkach, ked sexujeme ako chceme a s kym nas napadne, ste PROTI. Tak mi do slaka vysvetli co take mimoriadne dobre ste schopni urobit pre blizneho svojho, okrem toho, ze ho za vsetko zdrbete a pletiete sa mu do zivota?
.
Tak bud taky dobry a navrhni konstruktivne riesenie, ktore by bolo akceptovatelne pre obe strany. Napriklad pre mna, ktory zije s jednym chlapom 19 rokov a nehodla sa s nim rozchadzat...
 
Hodnoť

škoda

hlavne pre denník SME.Ja som liberál,ale v pohode si prečítam aj názory z opačného konca a dokonca mi budú aj chýbať.To,že denník SME vyhlásil vojnu SaS je všeobecne známe,ale teraz vidíme,že sa rozhodli,že oni najlepšie vedia,čo je pre čitateľa najlepšie.Dnes mimoriadne súhlasím s autorom blogu a je mi ľúto že odchádza,ale ja by som urobil to isté.Posledný nech zhasne .....
 
Hodnoť

Lettrich, Lettrich

Podstatou manželstva je SEX a nie založenie rodiny a výchova detí. Nečítaš Janu Ray-Tutkovú?? A bye bye love ;-)
 
Hodnoť

Ako sa prejavuje

mediálny tlak? Pokiaľ niekto neprekračuje zákony, má čitateľov, obhajuje si každodenne svoju pozíciu povedal by som vcelku triezvym a tvorivým chápaním nielen svojich povinností ale i poctivým napĺňaním očakávaní verejnosti, potom sotva potrebuje mediálne meniť realitu podľa svojich predstáv a potrieb.
Trochu piánko by nezaškodilo ...
 
Hodnoť

Podstatou sex?

Ano, najdu sa i take zvazky muza a zeny. Avsak v takych to asi nebude dvakrat to prave orechove pre potomstvo... Nie som nejaky svatuskar hoc som krsteny RKC. Avsak napriek tomu suhlasim s knazom Lettrichom. Napriek vseobecnej dekadencii, ktorej sa nevyhla ani katolicka cirkev... Ale prave taketo ucelove manipulacie ako je tu opisane, su jednou z ciest k coraz vacsiemu upadku hodnot. Co sa tyka Duhoveho pochodu samotneho som proti takymto exhibicionizmom. Nemam nic proti inak orientovanym.. Toto vsak nema s demokraciou nic spolocne! Prave skor naopak v zarodku to je proti nej. Jedna z alternativ, ako prehlbit dekadenciu a vseobecnu devalvaciu tradicnych hodnot, ich vzdanie sa pod ruskom akejsi moderny... :(
 

<< < 1 2 3 4 5 > >>

Najčítanejšie


 1. Eva Bacigalová: Do roka a do dňa (1. časť) 2 601
 2. Jaroslav Mottl: Denník koviďáka 2020 1 034
 3. Matúš Lazúr: Naozaj musíme očkovať náhodných okoloidúcich aby sme vakcínu nevyhodili ? 756
 4. Peter Pollák: Nedám sa zaočkovať! Toto sú dôvody 711
 5. Vladimír Zervan: Korona naša každodenná, strať sa hneď a neuveď nás do omylu ale zbav nás hlúposti ... 675
 6. Martin Majzlan: Stretnutie s kmeňom Himba 647
 7. Rudolf Pado: Róm dostal pokutu, no a? 596
 8. Lucia Livschitz Kollárová: Moji zaočkovaní svokrovci, suseda bojujúca o život a môj mŕtvy otec 582
 9. Ladislav Piršel: Ako by to vyzeralo, keby malo Mongolsko I. Matoviča? 578
 10. Roman Janciga: Veda ako nástroj politiky - celoplošné testovanie? 556

Rebríčky článkov


 1. Miroslav Binčík: Mrhanie zdrojmi, pohŕdanie silami. A kde je perspektíva?
 2. Veronika Svabyova: Radostná DSS
 3. Veronika Svabyova: Súrodenci
 4. Silvia Smolková: “Mŕtvy mafoš je dobrý mafoš. Zachvíľu budú všetci dobrí."
 5. Ján Škerko: Moje spomienky na Dunaj v Bratislave
 6. Lukáš Baloga: Odložené dlhy by mohli spôsobiť ďalšiu finančnú krízu
 7. Roman Hutira: Štúdium v Čechách, narýchlo podaný Brufén boľačkám slovenského študenta.
 8. Martin Konečný: Kompromis náš každodenný
 9. Jozef Legény: Zomrieť na Matoviča - najpravdepodobnejšia príčina smrti 2 368 občanov navyše v roku 2020
 10. Olívia Lacenová: Ekonomika eurozóny sa zrejme opäť rúti do recesie


Už ste čítali?