Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čo by mal minister Krajcer o odluke vedieť... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 > >>

Hodnoť

 

mňa by zaujímal ten príklad s tou malou dedinkou na liptove. prečo NIE je sebestačná, ani po 20 tich rokoch od revolúcie aj napriek tomu, že farára platí štát a na opravy kostola sa klasika skladajú veriaci ? veď to je dlhá doba na to, aby AK SA TO DÁ, ak nevidím dôvod, prečo by to nemalo za 20 rokov fungovať. jedine, žeby to nebolo sebestačné, ani keby tu tí komanči neboli, lebo jednoducho spôsob života sa zmenil a je úplne niekde inde. ale v tom prípade odpadá tento bod, ako relevantný argument, nerozumiem tomu. mohli by ste mi to vysvetliť ?
 

 

No, súvisí to aj s tým, že prišli komunisti aj s tým, že spôsob života sa zmenil.
Skúsim vysvetliť.
ad komunisti: Farnosť prišla o všetky peniaze z fundácii (z úrokoch ktorých platila réžiu a opravu kostola, fary i školy). Prišla tiež o pozemky (polia a lesy), ktoré predstavovali potravinovú a energetickú sebestačnosť.
Ale samozrejme to súvisí aj s tým, že sa zmenil spôsob života (z pôdy a lesov dnes získa oveľa menej, ako vtedy, pretože vtedy príjmy z nich boli základom aj potravinovej aj energetickej sebestačnosti, čo dne s neplatí ani omylom
 

 

si dosť dovolím pochybovať o takých vysokých vkladoch, aby úroky z nich pokryli opravy. zase až v takom "balíku" každá farnosť nebola. každopádne boli znárodnené, tak ako všetkým ostatným, len teraz nie som si istá, či zhabané vklady spadali pod reštitúcie, mám dojem, že nie. lebo v tom prípade by sme to museli tak isto škrtnúť z nárokov. a keby aj nie, tak treba započítať "menovú reformu", čiže aj v prípade, že by vám tie vklady ostali, tak by ich reálna hodnota po reforme bola mizivá. to tiež k tým požiadavkám, na zreálnenie.
 

 

pochybovať pokojne môžete :)
Hovorím Vám, ako to fungovalo v jednej malej farnosti. Ich reálna hodnota ani náhodou nie je mizivá, ako sa nazdávate. Skúste porozmýšľať, za čo asi Česká republika plánovala RKC vyplatiť v rámci finančného vyrovnania cca 150 miliard Kč...
.
Tie peniaze nespadali pod reštitúcie, ale štát ich preukázateľne použil v štátnom rozpočte po roku 1950. Existuje rozhodnutie Ústavného súdu SR (v odlišnej veci), v ktorom sa ale uvádza, že RKC má zákonný nárok na tieto peniaze.
 

presne tak miro

inak velmi dobrz clanok.
kebz to malo ist po spravodlivosti, a vzcisli sa im to na 70miliard, radsej daju 600milionov rocne a budu nas kontrolovat ako vzplatit spravodlivo nahradu a stratit kontrolu.
pre nich jedinou alternativou odluky je odkopnut
vsetko spravodlive u nich neprichadza do uvahy. ale hlavne ze kritizuju harabina.
ale metody maju ako on a komunisti dokopy.
p.s. pre cirkev vo vsetkych pohladoch bude len dobre ked stat strati nad nou zasadnu ekonomicku kontrolu.

p.s.2: v clanku si spomenul politicke strany, avsak zo SR dostavaju peniaze vselijake neziskovky a zdruzenia ktore zahrnuju ateisticke a socialisticke a liberalne kluby. tym sa im na ich sirenie ideologie skladaju krestania. preto by bolo vhodne doplnit tvoj zoznam o akekolvek spolky organizacie a zdruzenia. ak to chcu nech to maju, ale dosledne. lebo krajcer a SaS neukazali ziadnu doslednost. zda sa ze ide iba o snahu zautocit na rkc, pricom ani netusia ako nam vlastne mozu pomoct.
navyse kdh zaspata princezna by sa mohla zobudit a po vzore SaS zacat seriozne hovorit o otvoreni celospolocenskej diskusie k potratovemu zakonu (kedze ziadna v historii neprebehla. ale paradoxne vtedy ateisti povedia ze ide o citlivu temu ktora rozdeluje spolocnost :D:D:D a netreba ju vytahovat)
dalsou temou ktoru podporili vsetky strany koalicie bol zakon o vyhrade vo svedomi najlepsie ustavny aby sa zabranilo sikanovaniu veriacich zo strany ateisticko liberalnej mensiny
 

 

no neviem, kto by tu mal porozmýšľať. aby sme si rozumeli, v CR cirkevné reštitúcie NEprebehli. cirkev v cr dostala späť iba sakrálne budovy. ostatné veci ako pozemky, lesy, rybníky, ostatné budovy a pod. doteraz nevlastní a preto ani nimi nedisponuje. úžitky z nich doteraz poberá štát. takže hodiť sem nejaký údaj o finančnom vyrovnaní v CR a podľa toho nebodaj plánovať nejaké číslo o vyrovnaní finančnom na SR, to je úplne scestné. veď oni ešte stále nemajú jasno ani v otázke, čo a v akej rozlohe vrátiť.
 

 

áno, je to tak. v ČR reštitúcie neprebehli, máte pravdu. nevedel som o tom. ale nešlo mi o to, aby som tu hádzal nejaké cifry
 

vyborny point

jedna sa zhruba (teraz som sa docital ) o cca 83 miliard korun cash, ktore by stat mal splacat 60 rokov ..s urokmi to je 270 miliard horun....+ 60 milard v pozemkoch...
 
Hodnoť

zrejme nik z diskutujúcich

nečítal nič o tom, ako je "s náboženstvom vysporiadaných"tých pár štátov únie. jestvuje o tom kniha a paradog je v tom, že v najsvetskejšom štáte má náboženstvo(cirkev nie je v tomto prípade správny termín) a veriaci najviac práv.
 
Hodnoť

som za odluku cirkvi...

no nechcite mi tvrdiť, že cirkev a jej predstavitelia majetky, ktoré cirkev dostala naspäť chcú predať...bude klamať a viete čo je klamstvo...poznám niekoľko prípadov, kde cirkev bola vlastníkom nehnuteľností, častokrát aj zdevastovaných ale predať ich nechceli, lebo cirkev...a tak radšej sú nevyužité, lebo prenajať si ich nechce nikto...
 

 

Taka nehnutelnost je dobra na vyberanie zbierok a vytlkanie politickeho kapitalu. Neboj sa ze ak by mali vacsi prospech z prenajmu, tieto budovy by boli zrekonstruovane.
 
Hodnoť

Nech každú cirkev financujú veriaci

Cirkev bola založená nezávisle od akéhokoľvek štátneho zriadenia.Nemala by byť so štátom previazaná.Neželám si,aby na fungovanie Cirkvi prispievali ľudia,čo sú ateisti.Nech každú cirkev financujú jej veriaci.
Inak som presvedčený,že ani politické strany by nemali byť financované štátom.Veď veľa ľudí odmieta voliť,prečo by z ich peňazí mali byť platrené aparáty plitických strán?
 

 

No to by som sa pozrela na to, koľko veriacich by prispelo na cirkev, keby ju mali podporovať ešte mimo svojich odvodov. Ale by sa razom znížilo číslo priznaných katolíkov...:-))
 

starý otec hovorievali

"de si Ti a de je gubov diel".
Milá moja, a čo sa zmení ? Že tie peniaze, ktoré dávame Cirkvi teraz ako "milodary" sa potom budú volať "cirkevná daň " ?
 

 

Zmení sa to, že prispievať na cirkev budú len jej veriaci...dúfam, že si nikto nechce nahovárať, že všetci veriaci, ktorí sa k svojej cirkvi hlásia ( nehovorím len o tých, ktorí chodia do kostola), by aj prispievali...nerobia tak ani dnes. A keby to bola povinnosť pre všetkých veriacich, v tom prípade by ich počet razantne klesol, dovolím si tvrdiť...
 

a?

co ako?
 

:D

Pohybuješ sa v prostredí, poznáš ho osobne a dôverne, vieš o čom hovoríš, však ?
 

vazne?

si predstav ze to ateisti priviazali slobodnu cirkev na seba (stat) aby ju mohli lepsie kontrolovat.
dobre by bolo, keby ste sa vy sucasni antikatolici stretli s tymi minulymi a vyjasnili si to. ich argumenty zneli totiz inak. :D:D
 
Hodnoť

 

Úvod: Čo sa týka rokovania s cirkvami:
Pán kňaz Lettrich, skôr než sa pristúpi k akémukoľvek rokovaniu, musí byť hotový materiál, ktorý má byť predmetom rokovania.

Ad./ Po prvé:
"Snaha o finančné podriadenie si cirkví takmer vždy vychádzala zo snahy štátu podmaniť si cirkvi a získať vplyv na ich činnosť."
- Vždy - to neznamená posledných 300 rokov a cirkví neznamená RKC.
"Áno, už od čias Jozefa II. štát prispieva na platy duchovných. Nebolo to však nič oproti tomu, ako si počínali komunisti."
- Bohužiaľ s tým prispievaním je to tak. Zároveň je pravda, že jediní, kto si s RKC poradil boli komunisti.

Po druhé:
Ad.: "Komunistická diktatúra urobila zo sebestačných cirkví nesamostatných úbožiakov."
- Cirkvi majú možnosť v praxi realizovať desiate prikázanie.
Ad.: "Komunistom sa podarili dve veci: finančne sa cirkvi stali na štáte úplne závislé a takmer úplne sa minimalizoval ich spoločenský vplyv."
- Komunistov už 20 rokov nemáme. Cirkvi sú aj bez nich na štáte v pohodlí úplne závislé. Na zvýšení ich spoločenskej prestíže musia popracovať samé.

Po tretie:
Ad.: "Majetok, ktorý štát cirkvám vrátil bol často zdevastovaný a vyžadoval nemalé investície.
Bez potreby ďalšieho komentára."
- Ale áno s komentárom. Majetok, ktorý sa vrátil, nie sú len budovy. V rámci reštitúcií sa vrátili polia, lesy, lúky, stavebné parcely, ktoré má cirkev k dispozícii, pričom neplatí dane.

Po štvrté:
Ad.: "Problém fundácií"
Boli to vlastne finančné vklady (jednotlivcov alebo spoločenstiev), z úrokov ktorých sa financovala réžia a opravy kostolov, fár či kaplniek. Pokiaľ si obec chcela postaviť kostol či faru, musela byť zabezpečená nielen otázka nákladov na stavbu, ale aj otázka zdrojov na ďalšiu údržbu. Málo sa vie a ešte menej sa o tom hovorí, že komunistický štát v päťdesiatych rokoch zhabal cirkvám aj tieto prostriedky a zahrnul ich do štátneho rozpočtu.
- Že vám to nie je trapné spomínať. Dobre viete, že veriaci vkladajú do "kasičky" údajne na tieto účely pri každej omši v každom kostole už desiatky rokov a nikdy z nich konkrétna farnosť veriacim neurobila žiadne zúčtovanie.

Po piate:
Ad.: Môj osobný postoj k finančnej odluke cirkví od štátu:
Keďže finančný príspevok štátu na chod cirkví sa vždy (viac alebo menej) prejavoval snahou o získanie si vplyvu na jej činnosť, pokladám odluku za vhodnú a potrebnú. Cirkvi budú slobodnejšie, duchovní viac otvorení svojim veriacim a zvýši sa tlak na väčšiu transparentnosť a efektívnosť pri správe cirkevných majetkov."
- Súhlas.
"Zároveň však treba povedať, že odluka je možná jedine po spravodlivom vysporiadaní sa s cirkvami. Príspevok, ktorý cirkvi dostávali od štátu považujem len za úrok, ktorý štát vyplácal z majetku a peňazí, ktoré cirkvám zhabal a používal desiatky rokov."
- To nech cirkvi vyúčtujú tým, kto ich služby po celý čas využíval. Ateisti to neboli.

"Ďalšou oblasťou, s ktorou sa bude treba zaoberať, je otázka správy a ochrany kultúrnych pamiatok.
Som presvedčený, že predstavitelia cirkví by mali spoločenskú debatu o finančnej odluke využiť na oveľa širšiu debatu spotreby štátu. Očakávam to v minimálne týchto oblastiach:
1. financovanie politických strán
2. financovanie kultúry
3. financovanie športu
Pokiaľ chcú byť predstavitelia liberálnej SaS dôveryhodní aj v otázke financovania cirkví, nech občanom minister Krajcer alebo Richard Sulík láskavo prezradí, koľko platíme napr. politickým stranám."
- SÚHLAS
 

komunisti

Dobre viete, že veriaci vkladajú do "kasičky" údajne na tieto účely pri každej omši v každom kostole už desiatky rokov a nikdy z nich konkrétna farnosť veriacim neurobila žiadne zúčtovanie.
...
nie je pravda
vyuctovanie je kazdy rok vzdy na Silvestra a ekonomickeja rade sa robi vyuctovanie kazdy mesiac ...
takze neviete ako to chodi ...
---
 

<< < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 > >>

Najčítanejšie


 1. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 131
 2. Michal Šimečka: Dohoda s Čínou, o ktorej sa takmer nehovorí 26
 3. Maroš Chmúrny: Vydierač a nové sako pre Pellegriniho 19
 4. Marek Zajac: Prečo sa mnohým ľuďom nedarí nájsť si vhodného partnera 15
 5. Martin Droppa: Nech Žije Modrý Pondelok! Hurááá!!! 12
 6. Gabriela Uhlarova: Ak máš taký dar, máš to robiť zadarmo 12
 7. Martin Šuster: Ide plošákom sploštiť krivka? 10
 8. Rudolf Pado: Aby so Slávikom neodletela aj občianska spoločnosť 10
 9. Elena Antalová: Marečku, už mi pero nepodáte... 10
 10. Věra Tepličková: On schudol, ja som pribrala, on už má šaty na mieru, ja pod svetrom zicherku 9

Rebríčky článkov


 1. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 2. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet
 3. Peter Biščo: Fico mení vozový park...
 4. Emma Chládecká: Evanjelium v skratke
 5. Marta Medzihradská: Banskobystrický kultúrny bod zlomu
 6. Andrej Hossa: Ako ušetriť pri výbere podlahy?
 7. Martin Konečný: Zlozvyky, zvyky a rutina (I.)
 8. Ivan Čarnogurský: STARÉ SLOVENSKO A NOVÝ PREZIDENT USA
 9. Andrej Hossa: Ako vylepšiť interiér vášho automobilu?
 10. Miriam Studeničová: Znepokojujúce výskumy Benjamina Lieberta


Už ste čítali?