Chceli ste nás naštvať? alebo Kresťan pred eurovoľbami

Autor: Miroslav Lettrich | 21.5.2019 o 11:26 | (upravené 21.5.2019 o 13:14) Karma článku: 6,59 | Prečítané:  2771x

Kostol zahalený do európskej vlajky? Desaťtisícové argumenty “kresťanských lídrov“? Humná a stodoly s odkazom “voľte Kuffovcov“?

Nemôžem sa zbaviť pocitu, že cieľom predstaviteľov “kresťanských“ strán bolo asi poriadne vytočiť konzervatívneho voliča. Gratulujem, podarilo sa. K Vášmu úsiliu mám zopár ostrých poznámok.

KDŽP je z môjho pohľadu obskúrna strana pohrobkov HZDS a SNS v ich “najlepších“ rokoch a už toto je dôvod viac sa touto partiou nezaoberať. Lenže táto strana sa vezie na vlne popularity Maroša Kuffu a na čele kandidátky je jeho brat Štefan. Strana cielene potencionálnych voličov manipuluje sloganom “voľte Kuffovcov“, pričom “kuffovci“ v mysli voličov sú kňaz Maroš a jeho brat Štefan, zatiaľ čo na kandidátke je Štefan so synom.

Potom tu máme Kresťanskú úniu, do ktorej pozval kandidovať Branislava Škripeka a Annu Záborskú poslanec NRSR Richard Vašečka. Už táto jediná veta prezrádza, že DNA tejto strany je truc voči nemožnosti doterajších poslancov Škripeka a Záborskej kandidovať v ich pôvodných stranách. OĽaNO pôsobí ako tesne pred rozpadom a odstránenie Záborskej bola korunovaná hlúposť Hlinovho KDH. Napriek tomu Kresťanská únia vo mne vzbudzuje nedôveru až alergiu. Prečo?

1. Richard Vašečka bol donedávna predsedom poslaneckého klubu OĽaNO. Potom vstúpil do KDH a ohlásil kandidatúru za predsedu KDH, aby nakoniec pozval Škripeka a Záborskú kandidovať za Kresťanskú úniu. Dnes mu mnohí vyčítajú, že keď zháňal podporu v boji o predsedu KDH sľuboval, že po prehre ostane v KDH. Nie celkom chvályhodné. Mňa tu však vyrušuje ešte niečo, čo badám pri takzvaných laických kazateľoch ako Škripek a Vašečka: akékoľvek svoje politické rozhodnutie zastrešujú Božou vôľou a Božím povolaním. Viete ako začína ostatný Vašečkov článok na blogu? – Dostal som štyri ponuky kandidovať v eurovoľbách, ale všetky som odmietol. Prečo? Necítim osobné povolanie kandidovať teraz za europoslanca. – Znie to úžasne. Možno pre niekoho. Pre mňa však nie. To nám chce naozaj Vašečka povedať, že bola Božia vôľa vstúpiť do KDH, kandidovať za predsedu a po pár mesiacoch pozývať na kandidátku inej strany? Boh nám dal rozum a slobodnú vôľu. A máme povinnosť žiť podľa svojho  najlepšieho vedomia a svedomia. Čo za argument je argument Božou vôľou? Je to argument, po ktorom vlastne končí akákoľvek debata. Mali by sme však byť oveľa opatrnejší, keď hovoríme o tom, čo Boh chce v súvislosti s naším konaním, tobôž ak ide o politiku.

2. Fanklub Braňa Škripeka. Matovič kedysi povedal niečo v tom zmysle, kresťanské spoločenstvá, ktoré stoja za Škripekom sú ako stádo, ktoré by mu dalo hlas aj keby kandidoval za Kotlebu. Je to zveličené vyjadrenie, ale je v ňom kusisko pravdy. Už niekoľko rokov existuje iniciatíva www.nasavolba.sk. Jej zmyslom je upozorniť kresťanských voličov na kandidátov s osvedčeným kresťanským rozmerom. Doteraz to boli kresťania z rôznych strán, teraz však títo “lídri kresťanských spoločenstiev“ (na toto spojenie som taktiež alergický) odporúčajú len Kresťanskú úniu. Čaučík, Lexmann či Kuzárová majú smolu. Potiaľto by však bolo všetko dajme tomu v poriadku, veď ktokoľvek má právo odporučiť svojich kandidátov do volieb. Tu sa však príbeh nekončí, pretože iniciatíva www.nasavolba.sk sa stala treťou stranou volebnej kampane Kresťanskej únie a ich kampaň podporili takmer 14. 000 eurami. Link tu: . Nuž toto už nie je ani zďaleka len nejaké odporúčanie, ale priamy vstup do volebnej kampane jednej jedinej strany. (Update: uvedené náklady pochádzajú ešte z roku 2017 a volieb do samosprávnych krajov. Za mylnú info sa ospravedlňujem.) A ešte slovko k “lídrom kresťanských spoločenstiev“: vždy som si myslel, že katolícka cirkev je postavená na nástupcoch apoštolov, teda biskupoch. Dnes sme však svedkami postojov, že pre mnohých kresťanov sú títo “lídri“ viac než biskupi. Skoro som odpadol, keď som videl, ako jeden z “lídrov“ uzemnil jedného kňaza, ktorý vystupoval v diskusii za iných kandidátov slovami, že asi má málo pastoračných povinností, keď má toľko času na facebook. Elitarizmus, exkluzivita a pocit nadradenosti – toto je môj pocit a ďakujem, neprosím.

Nuž a nakoniec nám tu robí poriadne divadlo aj KDH, špeciálne jeho predseda. Dunaj na modro a kostolík odetý v eurovlajke? Koho má toto nadchnúť? Možno tak mladého Šimečku. To je však detail. Spôsob, akým sa Hlina (pardon, Rada KDH) zbavila Anny Záborskej je katastrofou. Môže kandidovať dlhoročný káder Ján Figeľ, môže kandidovať prepytujem kádehák ako repa Štefanec, ale hlavne že odpálili Záborskú, ktorá je nespochybniteľnou prolife osobnosťou Európy.

To, že kandidátku KDH vedie politik, ktorý sa v KDH v podstate náhodne vyskytol, lebo mu v polovici mandátu zanikla jeho materská strana u euroľudovcov, a ak chcel v tejto platforme pracovať aj naďalej, mal na výber KDH alebo SMK, je druhou katastrofou KDH v týchto eurovoľbách. Osobne voči pánovi Štefancovi nič nemám, len ho nepovažujem za kresťanského demokrata, ktorý by ma mal zastupovať. Je však namieste veriť voličom KDH, že si vyberú skutočne kresťanských kandidátov – Čaučíka, Lexmann, Kuzárovú, či iných. Pamätáte si, že lídrami eurokandidátky KDH v minulosti boli páni Fronc či Hudacký? Volič KDH je zdá sa uvedomelejší, než servilné predsedníctvo.

Ja teda budem voliť z kandidátov KDH. Nie vďaka, ale napriek Alojzovi Hlinovi, ktorý by mal ako svoju porážku niesť, pokiaľ sa jeho líder kandidátky do europarlamentu nedostane. Takže, milí predstavitelia kresťanských strán: očakávame od vás niečo úplne iné, než to, čo nám predvádzate. Láskavo sa spamätajte, pretože marec 2020 je tu za okamih.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Aké výhody budú mať zaočkované deti

Prečo je správne podať vakcíny aj deťom.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Dúfajme, že Mikasa zasa nezaskočí jeseň

Na očkovanie sa nemôžeme spoliehať.


Už ste čítali?