Príliš falošná Solidarita

Autor: Miroslav Lettrich | 4.4.2011 o 7:47 | Karma článku: 8,40 | Prečítané:  2455x

Hra, ktorú začal hrať Martin Poliačik, poslanec NR SR za SaS, mi príde vcelku falošná. A svoj tieň neprekročil ani Marián Leško. Je to epizóda o príliš falošnej solidarite.

Poliačik v diskusii o deklarácii proti prenasledovaniu kresťanov vo svete vyzval poslancov KDH, aby zahlasovali aj za deklaráciu proti prenasledovaniu homosexuálov. Poslancov za KDH podozrieva zo selektívnosti. Podobný názor vyslovil aj Marián Leško, dvorný komentátor denníka SME. Na KDH je vyvíjaný mediálny tlak. Napríklad spôsobom, akým agentúra TASR "informovala" o účasti predsedu KDH v televíznej diskusii. Je to však príliš falošná solidarita.

Vyhlásenie Národnej rady Slovenskej republiky k aktom násilia a prenasledovania príslušníkov kresťanských komunít na viacerých miestach vo svete reaguje na vzrastajúci počet aktov násilia a prenasledovania voči príslušníkom kresťanských komunít na viacerých miestach vo svete, ale je protestom aj voči prenasledovaniu a násiliu voči iným náboženským menšinám.

Martin Poliačik vystúpil v rozprave k vyhláseniu a svoju pozornosť upriamil aj na iné násilie a prenasledovanie - na násilie a prenasledovanie homosexuálov v rôznych krajinách sveta. Potom však Poliačik prezradil o čo mu ide v skutočnosti:
dúfam, že tak, ako my liberáli nemáme problém teraz podporiť, a to hovorím za celú stranu SaS, rezolúciu, ktorá vystúpi proti násiliu páchanom na kresťanoch, tak aj kolegovia ostatní v parlamente v budúcnosti nebudú mať problém pričiniť sa k tomu, aby aj ostatné ľudské práva tu na Slovensku boli napĺňané tak, ako to kážu medzinárodné dohody, deklarácia ľudských práv a základné dokumenty EÚ, ktoré tiež citoval pán Hrušovský vo svojom prejave
.
Poliačikovi teda nejde ani tak o perzekvovaných homosexuálov trestaných pokutou, nútenými prácami, väzením či trestom smrti, ale napríklad o to, že vláda SR nezriadila výbor pre práva gejov, lesbičiek, tansgender osôb a bisexuálov.
Vlastne už svoje vystúpenie v rozprave začal v podobnom štýle - vadí mu, že údajne zrazu má jedna skupina obyvateľov akosi viacej pozornosti, jedna skupina obyvateľov potrebuje viacej ochrany a pozeráme sa za hranice našej krajiny a pritom aj na Slovensku sú skupiny obyvateľov, ktoré oprávnene bojujú za svoje ľudské práva, ktoré sú zakotvené v medzinárodných dokumentoch, no tieto nie sú dostatočne napĺňané.
Predkladatelia vyhlásenia kritizovali Poliačka, že porovnáva neporovnateľné, Leško zasa kritizuje ich. Pokiaľ však Poliačik porovnáva napr. vianočný atentát na kresťanov v Egypte s nezriadením výboru pre práva homosexuálov a Leško to kvituje, potom obaja vyzerajú byť poriadne mimo - skoro ako v trávovom opare.

Čudujem sa však, že predstavitelia KDH nedokážu jasne, zreteľne a zrozumiteľne deklarovať svoj postoj: napríklad že súčasne presadzovaná koncepcia ľudských práv ide v ostrom protiklade s ich pôvodným chápaním. Tie sú totiž pôvodne chápané ako individuálne práva, vyplývajúce z prirodzenej dôstojnosti a rovnakých neodňateľných práv všetkých členov ľudskej rodiny. Teda akýkoľvek pokus ustanoviť "základné ľudské práva" selektívne (určite ste už počuli o snahách určiť interrupciu za základné ľudské právo ženy) je v zásadnom rozpore so samotnou filozofiou ľudských práv. Som presvedčený, že nesúhlas spoločnosti so zlegalizovaní registrovaných partnerstiev v žiadnom prípade nemožno hodnotiť ako porušovanie základných ľudských práv. To by ním potom bola aj nemožnosť uzavrieť polygamický alebo polyandrický zväzok. Či aj toto preberie pán poslanec do svojej agendy?

Martin Poliačik v podstate homosexuálov vo svete prenasledovaných len zneužil. Nie tým, že ich prenasledovanie prirovnal k prenasledovaniu kresťanov, ako si myslí Leško. Ale tým, že násilie na nich páchané, prirovnal k nezriadeniu nejakého vládneho výboru a nesúhlasu spoločnosti s umožnením registrovaných partnerstiev. Príliš falošná Solidarita.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?