Pridá Fico k polovici kráľovstva aj ruku svojej dcéry?

Autor: Miroslav Lettrich | 17.6.2010 o 8:42 | (upravené 17.6.2010 o 10:38) Karma článku: 16,46 | Prečítané:  5405x

Lebo synovia tohto sveta sú voči sebe navzájom predvídavejší ako synovia svetla... Tieto slová Evanjelia podľa Lukáša mi napadli, keď som to počul. Pokiaľ je údajná ponuka Smeru čo i len sčasti pravdivá, R. Fico sa opäť raz ukázal ako veľmi šikovný. Veľmi šikovný manipulátor. Predpokladám, že špičky KDH údajnú ponuku na polovicu kresiel vo vláde s kreslom premiéra a výrazné presadenie kresťanských kultúrno-etických zásad prijali s chladnou hlavou, čo však určite neplatí o členskej základni a časti voličov KDH.

Údajnú ponuku ale naozaj treba posúdiť s chladnou hlavou:
1. V prvom rade je zrejmé, že R. Fico takúto ponuku nikdy verejne nevysloví. A pokiaľ tak neurobí, neoplatí sa ju brať vážne.
2. Pokiaľ by podobná ponuka existovala, dokazovala by jediné: R. Fico chce ostať v exekutíve za každú cenu. Prekvapivé. V situácii, keď je potrebné šetriť a škrtať chce byť vo vláde za každú cenu človek, ktorý vie len nezodpovedne rozdávať (pravda, nie zo svojho). Sotva. Nič lepšie si R. Fico nemôže v dnešnej situácii želať, než s obrovskou podporou nespokojných voličov zasadnúť do opozičných lavíc a pozerať sa na ťažkosti, ktoré pravicovú vládu čakajú. Pokiaľ by oná ponuka existovala, pravdepodobne by znamenala, že ani nie tak Fico, ako jeho kumpáni túžia vidieť Smer za každú cenu vo vláde. V tom prípade by bol Fico neslobodný a okrem iných dôvodov aj preto absolútne neprijateľný partner.
3. Pokiaľ niekto vkladá nádeje, že by socialistický Smer zahlasoval za čo i len sprísnenie interrupcií, treba si veľmi dobre pozrieť hlasovanie o takej drobnosti, ako povinnosť lekára informovať ženu o rizikách interrupcie a poskytnúť jej 48 hodinovú lehotu na rozmyslenie. Z 50tich poslancov Smeru hlasovalo za zákon 6 (mimochodom, márne by ste medzi nimi hľadali oravskú katolíčku Vieru Mazúrovú).
4. Najpravdepodobnejšie je, že údajná ponuka je len pokusom KDH znemožniť. Treba sa pýtať, či je R. Fico dôveryhodný partner. A ním nie je. Bol to on, kto umožnil devastáciu justície, bol to on, kto toleroval rozkrádanie, bol to on, kto stál na tlačovke s Kaliňákom a Packom, keď spoločne hrubo obvinili mladú študentku... O čom by akože mala byť vláda KDH so Smerom? Viem si však veľmi dobre predstaviť, ako R. Fico diskredituje KDH chvíľu potom, než by súhlasilo s údajnou dohodou. Predstavte si zneuctené KDH v okamihu, keby R. Fico ohlásil, že dohodu s KDH nedosiahol a odchádza do opozície...
5. Vláda pravicových strán s výrazne silnejšími a liberálnymi SDKÚ a SaS, biednym výsledkom samotného KDH a krehkou väčšinou nie je pre KDH až taký dobrý dôvod na vyskakovanie od radosti. Stále neviem zistiť, kde sa oná víťazná nálada v KDH berie... Pre KDH dnes niet cesty pri ktorej by neriskovala stratu. Lepšou alternatívou sa však zdá byť vláda štyroch rovnocennejších strán s jasnými dohodami, než bombastická polovica "kráľovstva".

Keby mal R. Fico ešte aj dcéru, boli by sme ako v rozprávke. Lenže nemá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Sulíkov plán je cestou do pekla, reaguje Matovič

Cez víkend sa dalo otestovať vyše 110-tisíc ľudí.

OĽaNO pripúšťa pri voľbe generálneho prokurátora aj odchod z koalície

Remišová by chcela, aby sa koalícia dohodla na jednom mene.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Ak Sulík nedostane silnú podporu, Matovič ho prejde ako tank

Sulík určite neobjavuje Ameriku.


Už ste čítali?