Zlatica osobnosťou TV publicistiky? Nie, ale záskok si našla dobrý.

Autor: Miroslav Lettrich | 15.3.2010 o 9:35 | Karma článku: 15,80 | Prečítané:  5251x

Zlatica Puškárová, hoci sa od jesene na obrazovkách neobjavuje, získala počas víkendu ocenenie Osobnosť televíznej publicistiky. Ide o ďalší dôkaz, aké to v súčasnosti s televíznou publicistikou na Slovensku zlé.

Viac ma už prekvapilo len nazvanie Profesionálov najkomediálnejší seriál roka. Nevidel som síce jediný celý diel, ale aj to, čo som videl by som spolu s upútavkami nazval akurát tak najtrápnejší seriál.
Ale späť k publicistike. Zlatica sa v uplynulom roku zapísala do povedomia verejnosti azda iba hlúpym a zlomyseľným zostrihom počas prezidentského duelu Gašparovič - Radičová. Cieľavedomo kráča tam, kde už dávno dorazil jej niekdajší kolega Daniel Krajcer - stal sa z neho cirkusový politický kabaretiér, ktorého vysielací čas sa neúprosne blíži k polnoci. Apropo, naozaj chce Daniel moderovať politické debaty pred voľbami, keďže sa len pred niekoľkými týždňami rozhodol, že do politiky (priamo) nevstúpi, ale veľmi dlho túto otázku riešil a dnes celé Slovensko vie aj to, ktorí politici mali byť súčasťou jeho partie?
O vysielací čas sa Zlatica zatiaľ báť nemusí, jej relácia dlhoročne spríjemňuje pravé nedeľné poludnie. Rizika skĺznutia do kabaretu však určite. Kto si spomenie napríklad na duel Počiatek - Mikloš, hádam mi dá za pravdu. Puškárová verejne prijala úlohu, ktorá bola mixom časomerača a diváčky v eufórii, akurát že sedela v kresle moderátorky.

Neviem komu, mne však Zlatica Puškárová vôbec nepripadá ako osobnosť televíznej publicistiky. Zato Gábor Grendel, jej moderátorský kolega, vo mne začína evokovať to, čo od moderátora politických debát očakávam (niekedy sa neubránim túžbe, ako rád by som si nejakého politika podal sám, to sa mi však asi nesplní...).

Gábor Grendel pochopil podstatnú vec: debata s politikom v televíznej relácii nie je míting, kde je moderátor štatistom. Práve naopak: moderátor je ten, kto debatu určuje, moderátor nastoľuje otázky a trvá na odpovediach, prideľuje čas... Politik sa musí cítiť ako na neúprosnom výsluchu. V slovenských televíziách, žiaľ, niečo neviditeľné. Ale mám pocit, že práve Gábor Grendel kráča správnym smerom. Ak by som mal vybrať kto bude reláciu Na telo moderovať, výber by bol jednoduchý a jednoznačný.
Skutočnú osobnosť televíznej publicistiky zatiaľ nemáme, ale možno sme objavili jedného adepta.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Záchranárka: Keby bola jedna voľná sanitka, išla by skôr k infarktu, ako covidu

V službe sa nenajeme aj dvanásť hodín, na toaletu sa dostaneme po piatich hodinách.

Zo Slovenska chceli televíznu veľmoc. Dnes už len predávajú pozemky

Plány majiteľov UMC v Novom Meste nad Váhom nevyšli.


Už ste čítali?