To si slušný volič nezaslúži lepších reprezentantov?

Autor: Miroslav Lettrich | 11.2.2010 o 8:36 | (upravené 11.2.2010 o 8:57) Karma článku: 12,03 | Prečítané:  2471x

V skratke známe fakty: - ostatné parlamentné voľby vyhral výrazne Smer - prieskumoch verejnej mienky dosahuje stále výrazný náskok - každá opozičná strana zaznamenala rozpad (SMK, KDH) alebo "odchod" kritikov (SDKÚ) - novo vzniknuté strany sa pohybujú okolo 5% hranice potrebnej na vstup do parlamentu (SaS, Most-Híd) - SDKÚ v dôsledku obvinení ešte nevie ani to, kto bude lídrom kandidátky.

Myslím si, že v takejto situácii bolo psou povinnosťou opozičných strán ponúknuť "voličovi zmeny" spoločný postup jednotlivých strán aspoň takým spôsobom, aby bolo riziko prepadu hlasov minimalizované. Stal sa presný opak.

To, že do volieb pôjde samostatne SDKÚ a KDH nie je prekvapením. V prípade SDKÚ to vnímam v istom zmysle ako povinnosť. Výraznejší zisk SDKÚ v koalícii by mal za následok nárast (i tak už vysokého) nezdravého sebavedomia v situácii, keď potrebuje presný opak - trochu viac pokory. Pre SDKÚ by preto bola prínosom situácia, keby vôbec nebolo jasné, či sa stane lídrom z opozičných strán.

Počínanie SaS a Mostu je však rizikom. Predovšetkým SaS sa už vidí v parlamente. Strana, ktorá vznikla ako alternatíva pre nespokojných voličov SDKÚ sa na ňu začína čoraz viac podobať: sebavedomie hraničiace s aroganciou, značná dávka populizmu a pragmatizmus (ktorý nie je hľadaním najvhodnejšieho riešenia, ale len konaním podľa hesla kadiaľ vietor, tam plášť). Bol som nemilo prekvapený, keď SaS a Most ohlásili, že nevytvoria spoločnú koalíciu. Mohli sme byť svedkami zaujímavého zápasu o post lídra pravice. Nestane sa, ...lebo vraj prieskumy velia inak. Čo už. Škoda, že tí, čo vidia v Sulíkovi spasiteľa si toto počínanie vysvetľujú ohromným sebavedomým ich mača a nie zbabelou taktikou nepohnevať si vox populi. Most by aj spoločný postup chcel, ale čo mu je to platné. Ponuka 12. miesta F. Mikloškovi nie je príliš úctivá, ale snáď sa mohol povzniesť a prijať ju. Pravdepodobne tak bude dvanáste miesto patriť kandidátovi OKS - nikto z občianskych konzervatívcov si ti nezaslúži viac ako O. Dostál.

Zdá sa, že nadchádzajúce voľby, pravdepodobne skončia neúspechom pravice. Mohli by však byť novým začiatkom slušnej politiky. Budeme obohatení poznaním, že to, čo na populizmus platí, nie je ešte väčší, ale  pravda a čestnosť? Slušný volič si zaslúži slušnú ponuku a slušných reprezentantov. Nie vždy tomu tak bolo/je.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Záchranárka: Keby bola jediná voľná sanitka, išla by skôr k infarktu, ako ku covidu

V službe sa nenajeme aj dvanásť hodín, na toaletu sa dostaneme po piatich hodinách.

Zo Slovenska chceli televíznu veľmoc. Dnes už len predávajú pozemky

Plány majiteľov UMC v Novom Meste nad Váhom nevyšli.


Už ste čítali?