Presvedčila ma Iveta Radičová?

Autor: Miroslav Lettrich | 1.4.2009 o 10:10 | Karma článku: 7,88 | Prečítané:  2535x

rozhovore s Karolom Sudorom som sa k otázke druhého kola prezidentských volieb vyjadril, že ak ma Iveta Radičová „presvedčí, že si môj hlas zaslúži, tak o jej voľbe v druhom kole budem premýšľať". Druhé kolo je predo dvermi... Ako teda? Najprv niečo k medializovaným udalostiam posledných dní.

Keď liberáli útočia na slobodu...

Po výroku Františka Mikloška, že sa druhého kola nezúčastní sme boli svedkami mediálneho lynču. Vo veľkom sme čítali o fanatikoch a ultrakonzervatívcoch, netolerancii, ješitnosti či egocentrizme. Denník SME dokonca do svojho online vydania zaradil rešerš z blogov k tejto téme. Zaujímavá to domáca úloha...
Treba však povedať, že výrok Františka Mikloška mohol prekvapiť iba človeka, ktorý buď nepozná alebo nerozumie jeho postojom. Čítať články o fanatizme, ultrakonzervativizme od ľudí, ktorí sa pasujú za etalón tolerancie a hájenia slobody, to bol naozaj zážitok. Zážitok chápania slobody slovenského liberála.
Zaujala ma aj Iveta Radičová. Vyhlásila, že plne rešpektuje morálne princípy a na rozdiel od Františka Mikloška má ešte jedno plus - je tolerantná. Priznám sa, že len s údivom sledujem snahu Jozefa Červeňa, ktorý p. Radičovú pasuje za kresťanskú demokratku. No rovnako so zvláštnym pocitom čítam vyjadrenia, že „Radičovej nevadí legálne zabíjanie nenarodených detí" (Ziolkovský). Vadia mi inkvizítorské vyjadrenia na oboch stranách.

Výsostne odborná prednáška?

Vlnu záujmu vzbudila aj iniciatíva troch učiteľov PF KU proti prednáške na KU v čase kampane. Neskákal som od radosti, keď som sa o iniciatíve dozvedel. Ale uvedomil som si, že jej signatári mali pravdu. Išlo jednoznačne o prezentáciu kandidáta v čase predvolebnej kampane na akademickej pôde. Bolo zaujímavé sledovať reakciu denníka SME, ktorý sa dušoval, že išlo výlučne o odbornú prednášku a o politike nepadlo ani slovo. Veď to je práve problém! Kandidátka si pokojne mohla pracovať na svojej prezentácii bez obáv z diskusie na horúce témy. Spravodajcovia denníka SME urobili kusisko nadpráce, správny postoj zaujal komentátor Marián Leško, ktorý jej vystúpenie jednoznačne označil za porušenie zákona. Kandidátka by zákon porušila aj v tom prípade, keby celé dopoludnie predávala v univerzitnom bufete. Médiá zlyhali a zlyhala aj kandidátka, pretože preukázala neúctu k zákonu.

Pirueta zľava...

Potom prišli vyjadrenia Ivety Radičovej o vláde Smeru a SDKÚ. A dištancovanie sa od Dzurindu. Pretože marketingové prieskumy tak velili... Neviem, či vám to bolo po chuti, mne veru nie. Po celý čas kampane som čakal jasné vymedzenie sa voči Ivanovi Gašparovičovi, pripomenutie jeho politickej a morálnej zodpovednosti za časy 94-98 a mobilizáciu voličov zmeny v roku 1998. Nič také sa nestalo.

Čo má robiť konzervatívny volič?

Voľbu Ivana Gašparoviča považujem za absolútne neprijateľnú. Je voľbou človeka, ktorý dlhé roky kryl to najhoršie čo sa na Slovensku za posledných 20 rokoch dialo. Je to človek bez názoru, ktorý sa vždy zaradí tam, kde je to výhodné. Hoci sa snaží získať si priazeň konzervatívnych voličov vyjadreniami o bioetických otázkach, ostáva pre mňa aj v nich nedôveryhodný.

Voľba pravicového kandidáta by v marazme preferencií národných socialistov bola úspechom. Avšak svet, ktorý nám poodkryla Iveta Radičová počas kampane je bez debaty iným svetom, než svet konzervatívneho voliča. Okrem toho, zdá sa, že Iveta Radičová sa ani nejako zvlášť neusiluje získať si konzervatívneho voliča. Stretnutie s biskupom Balážom len marketingovo zneužila. Rozhodla sa loviť vo vodách nevoličov, než aby urobila krôčik ku konzervatívnemu voličovi. To nie je výčitka, to je fakt, ktorý treba rešpektovať. Z čisto politického hľadiska by som bol, keby sa kandidát populistického Smeru a nacionalistickej SNS nestal prezidentom. Z hľadiska hodnôt sa však nedokážem stotožniť ani so svetom, ktorý prináša Iveta Radičová.

V sobotu budem úplne nezvyčajne nevoličom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Záchranárka: Keby bola jedna voľná sanitka, išla by skôr k infarktu, ako covidu

V službe sa nenajeme aj dvanásť hodín, na toaletu sa dostaneme po piatich hodinách.

Zo Slovenska chceli televíznu veľmoc. Dnes už len predávajú pozemky

Plány majiteľov UMC v Novom Meste nad Váhom nevyšli.


Už ste čítali?