Ad: prvý pokus

Autor: Miroslav Lettrich | 30.7.2008 o 13:27 | Karma článku: 15,62 | Prečítané:  4296x

Milá pani Petra! Chcel by som sa Vám pokúsiť objasniť niekoľko skutočností, ktoré Vás pri osobných skúsenostiach ohľadom Vášho sobáša a krstu Vašich detí tak veľmi vytočili. Som katolíckym kňazom a uplynulé tri roky som pôsobil ako kaplán v jednej farnosti v Liptovskom Mikuláši, kde ako možno viete, je veľký počet katolícko - evanjelických manželstiev.

Najprv si zhrňme fakty, ktoré uvádzate vo svojom článku:
  1. Ste katolíčka a donedávna ste boli na svoje vyznanie hrdá.
  2. Manželstvo ste uzavreli v evanjelickom kostole a Vaše dve deti boli pokrstené v evanjelickej cirkvi. Hovoríte, že to bolo kvôli tomu, že Vás "vrcholne pobúrilo", že máte podpisovať akýsi papier, v ktorom sa zaväzujete svoje deti pokrstiť a vychovávať v katolíckej viere.
  3. Pokúsili ste sa počas manželovho pobytu v zahraničí pokrstiť mladšie dieťa v katolíckej cirkvi, vo farnosti Vašich rodičov, avšak neúspešne.

 Na úvod Vám chcem povedať, aký postoj zaujíma katolícka cirkev k zmiešaným manželstvám. Rešpektuje ich. Úprimne poviem, že od radosti pri nich neskáče, ale rešpektuje ich. Od radosti neskáče, pretože považuje súlad manželov v otázke náboženského vyznania za dôležitú vec, týkajúcu sa nielen vzťahu manželov, ale aj otázky výchovy detí. Pripadá mi veľmi zvláštne, že by deti pochádzajúce z jedného manželstva mali byť rôzneho vyznania (napr. chlapci po otcovi, dievčatá po mamke; prvé po mužovi, druhé po manželke atď.) Napriek tomu, že katolícka cirkev považuje súlad v otázke náboženského vyznania za dôležitý, určite sa zhodneme, že môžu existovať (a aj existujú) mnohé miešané manželstvá, ktoré sú krajšie a pevnejšie než čisto katolícke, či evanjelické. Je to o ľuďoch, a teda veľmi individuálne. Prajem Vám, aby Vaše manželstvo bolo pevné a stabilné a aby Vás oboch napĺňalo.

Pobúrilo Vás, že ste mali podpísať tzv. Vyhlásenie snúbencov, ktoré podľa predpisov kánonického práva musí podpísať každý katolík, ktorý chce v katolíckej cirkvi uzavrieť manželstvo s osobou bez alebo iného vyznania. Ono vyhlásenie má spôsobiť, že si snúbenci otázku náboženskej výchovy svojich detí vyriešia ešte pred sobášom, aby sa raz nestala príčinou rozvratu. V prípade, že chcete uzavrieť katolícky sobáš (= vytvorenie rodiny), je úplne pochopiteľné, že cirkev kladie ako podmienku svedomia vychovávať deti v katolíckej viere. Možno bolo chybou, že ste si ten papier zrejme ani nestihli prečítať. Bolo v ňom uvedené, že Vy, ako katolícka stránka urobíte všetko čo bude vo vašich silách, aby deti pochádzajúce z tohto manželstva boli pokrstené a vychovávané v katolíckej viere. Zdá sa mi celkom normálne, že katolíčka hrdá na svoju vieru, ju bude chcieť odovzdať aj svojim deťom. A nielen formálne krstom, ale aj výchovou. Váš manžel, nekatolícka stránka mal podpísať len to, že je oboznámený s týmto záväzkom. Teda k ničomu ho kánonické právo nemohlo zaväzovať.

Po pobúrení z papiera, ste sa rozhodli uzavrieť manželstvo v evanjelickom kostole. OK, bolo to Vaše rozhodnutie. Ako katolíčka (donedávna) hrdá na svoju vieru, určite viete, že evanjelická cirkev, na rozdiel od katolíckej, manželstvo nechápe ako sviatosť. Sviatosti sú pre veriaceho katolíka veľmi dôležité, verím, že boli i pre Vás. Rozhodli ste sa uzatvoriť manželstvo v cirkvi, ktorá manželstvo nechápe ako sviatosť, preto, akokoľvek Vás to vytáča, nežijete z pohľadu katolíckej cirkvi v platnom manželstve. Ono nejde o to, že by evanjelici boli lepší, či horší; viac veriaci alebo menej. Ide o to, že sa naše vierovyznania rozchádzajú. A aj napriek tomu, že je viac toho čo nás spája, sú veci, ktoré nás rozdeľujú (a otázka sviatostí je v tomto prípade veľmi dôležitá). Vyčítate katolíckej cirkvi, že má viac predpisov, ale ono to vyplýva z toho, aký dôraz na sviatosti kladie. Jasné, že predpisy týkajúce sa manželstva sú u evanjelikov benevolentnejšie, je to však najmä preto, lebo uzavretie manželstva je pre nich pobožnosťou a požehnaním, no nie sviatosťou.

Dokonca Vás vytočilo, keď sa Vás kňazi pýtali, prečo ste si nepýtali dovolenie od biskupa uzatvoriť manželstvo v evanjelickom kostole. Vás tá otázka vytočila, no keby ste tak urobili, mohli ste uzavrieť manželstvo v evanjelickom kostole a mohlo byť platné aj z pohľadu katolíckej cirkvi. A mnohé z nasledujúcich vytočení, by ste si ušetrili... Ale prečo by ste si Vy mali pýtať nejaké dovolenie od biskupa... však?

Pokiaľ je manžel v zahraničí, chceli ste mladšieho syna pokrstiť v katolíckej cirkvi. Nepáči sa mi to. Aj keby s tým manžel súhlasil (pravdepodobne áno, ale nie je to z článku úplne zrejmé), myslím, že by pri tak dôležitej chvíli mal byť prítomný... Nerozumiem, prečo Vás tak vytáča, že katolícka cirkev vyžaduje v istých veciach poriadok a zachovávanie predpisov. Napríklad aj o tom, že dieťa má byť pokrstené vo farnosti svojich rodičov.

Nechcem sa príliš venovať invektívam, ktoré uvádzate. O tom, že podľa katolíckych kňazov je vaše druhé dieťa pravdepodobne záťaž; podsúvate názor, že podľa katolíckych kňazov je evanjelický kostol "nepriateľským kostolom". A staré dobré klišé o nemanželských deťoch a milenkách kňazov... Na tomto mieste určite mnohí Vaše slová ocenia, veď tu na blogu z nenávisti ku katolíckej cirkvi mnohí doslova žijú ;)

Neviem, kde všade sa stala chyba. Možno s Vami kňazi jednali neosobne, úradnícky, bez možnosti, aby ste dokázali o celej škále problémov, o ktorých píšete  naozaj spolu komunikovať. Potom by asi nebolo potrebné písať články plné invektív a žlče. Možno je problém aj vo Vás, nemyslíte? Napriek tomu, že v mnohom s Vami nesúhlasím, Vám i Vašich drahým želám všetko dobré.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?