reklama

Tak zakázal či nezakázal súd adopcie kresťanom?

11. marca priniesli niektoré kresťanské portály správu o tom, že Najvyšší súd Anglicka a Walesu súd zakázal kresťanom adopcie z dôvodu, že považujú homosexuálne správanie za nemorálne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (222)

Portál lifenews.sk správu prináša s titulkom "Anglický súd zakázal adopciu detí kresťanským párom - vraj su NETOLERANTNÍ!" Znie to naozaj burcujúco a dôležitosť správy azda potvrdzuje aj chýbajúci dĺžeň v slove "sú". Akoby správu bolo treba zverejniť okamžite, urýchlene, nástojčivo. Obsah spomínaného článku bol čoskoro spochybnený. Filip Struhárik na svojom blogu "Bútľavá vŕba" zverejnil článok s titulkom: Anglický súd nezakázal kresťanom adopciu detí, v ktorom spomína tieto nepresnosti pôvodného článku:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • v prípade nešlo o adopciu, ale o náhradnú pestúnsku starostlivosť

  • súd nezamietol žiadosť manželov Johnsovcov o adopciu a ani konkrétnu žiadosť o pestúnsku starostlivosť, iba sa vyjadril k ich návrhu na výklad právnych predpisov

  • súd nezakázal adopcie všetkým kresťanom.

Čo k tomu povedať? V tomto má, žiaľ alebo chvála Bohu, Filip Struhárik pravdu. Je určite na škodu veci, ak kresťanské portály, ani nehovoriac o oficiálnej Tlačovej kancelárii KBS, ponúkajú svoj servis na tak nízkej úrovni. Napriek dobrému úmyslu a veľkému nasadeniu hrozí totiž, že úsilie vyjde na zmar, alebo sa dokonca stane kontraproduktívne.

Dovolím si však polemizovať s názormi Filipa Struhárika, redaktora denníka SME (považujúceho sa za konzervatívca), ktoré prezentoval vo svojom článku.
„V Británii je isto viacero pestúnskych párov, ktoré sú presvedčené, že homosexualita je zlá a neetická. Úrady teraz ale na nich nespustia hon a nebudú ich ostrakizovať. Nepríčetné a chybné informovanie TK KBS netreba brať úplne vážne. V Británii nehrozí zákaz adopcie kresťanskými pármi, súd len potvrdil, že právo dieťaťa na slobodnú sexuálnu orientáciu, nemôže byť obmedzené presvedčením jeho pestúnov.
...
Ja verím, že manželia Johnsovci sú láskaví a dobrí ľudia. Verím, že tých 15 detí, ktoré mali doposiaľ v opatere, na nich nespomína v zlom a že by dokázali pomôcť ešte ďalším. Ale rozumiem, že štát radšej odmieta ich pomoc pri výchove, ako keby mal zatvárať oči pred ich homofóbiou.
...
Nie som z rozhodnutia súdu nadšený, len ho chápem." Toľko Filip Struhárik.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najprv treba povedať o čo v súdnom spore ide. Manželia Owen a Eunice Johnsovci v nedávnej minulosti pätnástim deťom poskytli domov v rámci náhradnej pestúnskej starostlivosti. Od roku 2010 však vo Anglicku platí zákon o rovnoprávnosti (Equality Act). V jeho dôsledku sú potencionálni pestúni vypočutí Komisiou pre rovnoprávnosť a ľudské práva (Equality and Human Rights Commission). Práve táto komisia navrhla, aby manželia Johnsovci neboli medzi pestúnov zaradení, pretože podľa ich presvedčenia je homosexuálne správanie nemorálne. Manželia sa obrátili na súd, aby návrh Komisie zvrátil, ale ten ho potvrdil. Rozhodnutie o nezaradení manželov medzi pestúnov bolo odložené.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak mám odpovedať na otázku z nadpisu článku, tak naozaj rozhodnutie súdu neriešilo konkrétny prípad zverenia do opatery. Je tu však jedno ale: toto rozhodnutie predstavuje precedens, na základe ktorého je veľmi reálne, že ľudia s presvedčením podobným presvedčeniu manželom Johnsovcov, budú vyradení z možnosti stať sa pestúnmi. De iure nie preto, že sú kresťanmi, de facto však práve preto, že podľa ich presvedčenia je homosexuálne správanie nemorálne a proti Božiemu zákonu. Teda preto, že ich presvedčenie je presne v súlade s kresťanskou morálkou.

Dôležité je upozorniť ešte na jeden dôležitý aspekt: manželom Johnsovcom pravdepodobne bude upreté byť naďalej pestúnmi nie preto, že by sa už dopustili konania v rozpore so zákonom o rovnoprávnosti, ale preto, že by sa takéhoto konania dopustili pravdepodobne v budúcnosti: a to vtedy, ak by im bolo zverené dieťa s homosexuálnou orientáciou alebo nekresťanským svetonázorom. Nehovoriac o tom, že takzvaná antidiskriminačná legislatíva vie byť poriadne uletená, ako o tom svedčí nedávny príklad výpočtu poistného.
Žiaľ, na základe povedaného je nanajvýš odôvodnené predpokladať to, čo Struhárik odbije mávnutím ruky slovami „úrady teraz ale na (kresťanov) nespustia hon a nebudú ich ostrakizovať".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže si to zhrňme:

  • rozhodnutím súdu sa vytvára precedens, podľa ktorého pravdepodobne bude upreté ľuďom s kresťanským presvedčením stať sa pestúnmi

  • bude im to upreté už na základe hypotetickej možnosti, nie až skutočného konania proti zákonu o rovnoprávnosti

  • ľudia s kresťanským presvedčením od rozhodnutia súdu už aj oficiálne nosia nálepku škodlivosti pre západnú sekulárnu spoločnosť

  • a konzervatívny novinár pokojne nálepkuje ľudí podľa ktorých je homosexuálne správanie nemorálne za homofóbov a hoci z rozhodnutia súdu nie je nadšený, chápe ho.

Miroslav Lettrich

Miroslav Lettrich

Bloger 
  • Počet článkov:  92
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V súčasnosti na tomto mieste nepublikujem. Zoznam autorových rubrík:  Viera a náboženstvoPolitikaNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu